توپولوژی شبکه و انواع شبکه های کامپیوتری

شبکه چیست ؟

به مجموعه ای از اتصالات بین دو یا چند کامپیوتر و زبانی( Protocol) که این کامپیوترها به کمک آن با یکدیگر صحبت می کنند شبکه می گویند. وقتی که ما دو یا چند کامپیوتر را به یکدیگر متصل کنیم به گونه ای که این دو بتوانند با هم تبادل اطلاعات کنند در واقع یک شبکه ساخته ایم.

اهداف شبکه :
۱-  استفاده از منابع مشترک ( اطلاعات ، نرم افزارها و سخت افزارها)
۲-  به روز بودن اطلاعات
۳-  جلوگیری از افزونگی اطلاعات
۴-  تبادل سریعتر و دقیقتر اطلاعات

تقسیم بندی شبکه ها از لحاظ مقیاس جغرافیایی :
LAN شبکه محلی: که مخفف Local Aria Network میباشد ، شبکه ای است با سرعت بالا که به منظور برقراری ارتباط و مبادله داده ها بین کامپیوترها در یک محدوده جغرافیایی کوچک مثل یک اداره ، یک ساختمان و یا یک طبقه از یک برج طراحی شده است.

WAN شبکه بندی وسیع: که مخفف Width Aria Network میباشد ، جهت مبادله اطلاعات بین فواصل بسیار دور بکار میرود. این شبکه ناحیه جغرافیایی وسیعی مانند کل یک کشور و یا کل یک قاره را در بر میگیرد. شبکه های WAN ممکن است از خطوط استیجاری شرکت مخابرات و یا ماهواره های مخابراتی جهت مبادله اطلاعات استفاده کنند.

MAN شبکه شهری: که مخفف Metropolitan Aria Network میباشد شبکه های متعددی را که در نواحی مختلف یک شهر بزرگ واقع شده اند ، به یکدیگر متصل مرتبط میسازد.

سه نوع اصلی شبکه ها عبارتند از:
۱- شبکه محلی ( LAN ) :

عموماً به یک منطقه جغرافیایی کوچک مثل آزمایشگاه مدرسه و یا یک ساختمان محدود می شود. فاصله کامپیوترهای یک LAN بیشتر از ۱۵۰۰ متر نیست. در پیکربندی LAN،یک کامپیوتر به عنوان فایل سرور(Server) اختصاص داده می شود. که این کامپیوتر تمام نرم افزارهایی را که شبکه را کنترل می کند در خود ذخیره می نماید. مثل نرم افزارهایی که توسط کامپیوترهای متصل به شبکه به اشتراک گذاشته می شوند.
کامپیوترهای متصل به فایل سرور، ایستگاه کاری (سرویس گیرنده) نامیده می شوند و ایستگاه های کاری می توانند از فایل سرور ضعیف تر باشند و ممکن است روی هارددیسک خود نرم افزارهای اضافی داشته باشند. در اکثر شبکه های محلیLAN)) از کابل برای اتصال به کارت های شبکه موجود روی کامپیوتر استفاده می شود.

۲- شبکه وابسته به پایتخت(MAN) :
این شبکه، ناحیه جغرافیایی بزرگی مثل شهرها یا ناحیه های مدارس را تحت پوشش قرار می دهد. با بهم پیوستن شبکه های کوچک در یک منطقه جغرافیایی بزرگ، انتشار اطلاعات در بین شبکه آسانتر می گردد. کتابخانه های ملی اداره های دولتی برای اتصال شبکه های خود از MAN استفاده می کنند.

۳-  شبکه گسترده(WAN) :
شبکه های گسترده ، ناحیه جغرافیایی بسیار بزرگی را تحت پوشش قرار می دهند. مانند استان تهران، کشور ایران یا تمام دنیا. برای اتصال این نوع شبکه ها از کابل های مخصوصِ بین اقیانوسی یا ماهواره ها استفاده می شود. برای مثال با استفاده از یک WAN مدارس استان تهران بدون پرداخت هزینه های هنگفت می توانند به مدارس توکیو وصل شوند. WAN شبکه ی پیچیده ای است که از شبکه های محلی و شبکه های پایتختی برای اتصال به شبکه های سراسری و جهانی مثل اینترنت استفاده می کند. اما در هر حال برای کاربران، تفاوت آشکاری بین WAN و MAN یا LAN وجود نخواهد داشت.

فواید نصب یک شبکه مدرسه :
۱- سرعت :
شبکه ها روش بسیار سریعی برای اشتراک و انتقال فایل ها فراهم می کنند. بدون یک شبکه، برای اشتراک فایل ها باید آنها را در فلاپی دیسک کپی کرده و سپس آن را از یک کامپیوتر دیگر منتقل کرد. در این روشِ انتقال فایل (انتقال دستی اطلاعات با فلاپی به کامپیوتر دیگر)، وقت زیادی صرف می شود.

۲- هزینه ها :
در خرید نسخه های تحت شبکه ی بسیاری از نرم افزارها و برنامه های مشهور، در مقایسه با نسخه های انحصاری، هزینه قابل توجهی صرفه جویی می شود. گذشته از صرفه جویی مالی، به اشتراک گذاشتن یک نرم افزار تحت شبکه، بروز رسانی آن را آسان می کند و به جای این که تغییرات در تک تک ایستگاه های کاری انجام شود، فقط یک بار در فایل سرور اعمال می شوند.

۳- امنیت:
فایل ها و برنامه های روی شبکه می توانند «ممنوعیت کپی» داشته باشند که در این صورت از بابت کپی غیرمجاز آنها نگرانی نخواهید داشت. همچنین رمزهایی می تواند ایجاد شود تا دسترسی کاربران به دایرکتورهای خاصی را محدود کند.

۴- مدیریت متمرکز نرم افزار:
یکی از بزرگترین مزایای نصب شبکه در یک مدرسه این است که تمامی نرم افزارها از یک کامپیوتر(فایل سرور) برداشته می شوند که این کار از صرف انرژی و زمان برای نصب نسخه های نرم افزاری و پیگردی فایل ها روی کامپیوترهای مستقل جلوگیری می کند .

۵- اشتراک منابع:
اشتراک منابع، موضوع دیگری است که یک شبکه را از کامپیوترهای مستقل متمایز می کند. بسیاری از مدارس نمی توانند برای هر یک از کامپیوترها چاپگر لیزری، فاکس مودم، اسکنر و C D-ROM تهیه کنند در صورتی که اگر این ابزار به شبکه افزوده شوند می توانند مورد استفاده بسیاری از کاربران قرار گیرند.

۶- پست الکترونیکی:
حضور یک شبکه در مدرسه امکان پست الکترونیکی(E-mail) را فراهم می کند. پست الکترونیکی به ارتباط میان دانش آموز و معلم کمک می کند و برای انتشار اطلاعات ضروری و عمومی در بین همه کارکنان مدرسه، مفید است اگر شبکه مدرسه به اینترنت متصل شود، دانش آموزان می توانند با دیگر مناطق دنیا ارتباط برقرار کنند.

۷- دسترسی آسان:
دانش آموزان می توانند یک تکلیف درسی را در کلاس خود آغاز نموده و آن را در یک محل عمومی روی شبکه ذخیره کرده و سپس به صورت گروهی روی آن کار کنند.

۸- کار گروهی:
معلمانی که در مدرسه های مختلف یک شهرستان هستند بطور همزمان می توانند در مورد یک برنامه آموزشی هم فکری و مشورت نموده و آن را در یک فایل قابل دسترسی، برای بقیه مربیان ذخیره نمایند.

معایب و اشکالات نصب یک شبکه مدرسه:

۱- پرهزینه بودن نصب:
اگرچه یک شبکه منافع زیادی دارد اما هزینه های نصب اولیه آن بسیار زیاد است. هزینه هایی از قبیل کابل کشی، کارت های شبکه، نرم افزارها و نیز نصب و سرویس شبکه که نیازمند نیروهای متخصص می باشند.

۲-  نیازهای زمان اجرا:
نگهداری مناسب یک شبکه نیازمند زمان و مهارت قابل توجهی است. بسیاری از مدارس شبکه هایی را نصب کرده بودند که با کمبود بودجه برای پشتیبانی اجرایی مواجه شدند .

۳-  امکان خرابی فایل سرور:
اگرچه یک فایل سرور،مستعد خرابی و نقص نیست اما وقتی که خراب شود کل شبکه از کار می افتد. که اگر چنین اتفاقی بیفتد کل مدرسه، دیگر نمی توانند به فایل ها و برنامه ها دسترسی داشته باشند .

۴- امکان قطع شدن کابل ها :
در بعضی از توپولوژی های شبکه، با قطع یک کابل، کل شبکه ی از کار می افتد.

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?