دوربین مداربسته چیست؟

۱-مفهوم و تاریخچه دوربین مداربسته

۱-۱-دوربین مداربسته چیست؟

واژه دوربین مداربسته برگردان فارسی کلمه انگلیسی Closet Circuit Television یا به اختصار CCTV می باشد،معنی لغوی آن جعبه جادویی مداربسته است و به دوربین هایی گفته می شود که در خود ثابت اند.

دوربین مداربسته به کلیه دوربین هایی اطلاق میگردد که در محل خود ثابت بوده و تصاویر را به یک یا چند محل ارسال می کنند. از آنجا که اغلب این دوربین ها در حفاظت، نظارت و سیستم های مانیتورینگ امنیت بکار می رود این واژه بیشتر به همین حیطه برمیگردد اما معنی فنی آن حتی دوربین های ویدئو تلفن و کنفرانس را نیز در بر می گیرد

۱-۲-تاریخچه

نخستین سیستم مداربسته در سال ۱۹۴۲ میلادی توسط شرکت زیمنس آلمان به منظور مشاهده پرتاب موشک های V2 نصب شد. یک مهندس آلمانی بنام “والتر بروچ” مسئول نصب این سیستم بود.

در آمریکا اولین تبلیغ دوربین مداربسته در سال ۱۹۴۹ مربوط به محصولی با نام “وریکون” بود که در تبلیغات گفته می شد به مجوز دولتی نیازی ندارد.

از آن پس سیستم های ضیط تصویر دوربین مداربسته در برخی پایگاه های  فضایی بزرگ جهت  ضبط تصاویر پرتاب موشک ها بکار گرفته شد و خیلی زود روی موشک ها نصب شد تا جایی که تصاویر را همراه با صدا به زمین ارسال کرد.

 اولین رونمایی از دوربین مداربسته در اماکن عمومی آمریکا در سال ۱۹۷۳ بود. زمانی که در میدان تایمز نیویورک اولین دوربین مداربسته به منظور جلوگیریاز جرایم در محدوده نصب شد اما نقش چشمگیری در کاهش جرایم ایفا نکرد. تا اینکه در سال ۱۹۸۰ دوربین های مداربسته در سطح گسترده ای در سراسر آمریکا بخصوص در مراکز عمومی بکار گرفته شد. به نظر می آمد استفاده از دوربین مداربسته راهی ارزان تر در مقایسه با بکارگیری نیروهای پلیس برای شناسایی جرایم باشد.

به تدریج برخی از حرفه ها و مشاغل به خصوص آنهایی که بیشتر در معرض سرقت قرار داشتند نیز به دوربین مداربسته روی آوردند.در سال ۱۹۹۰ دستگاه های ضبط تصاویر دوربین ها تنها با قابلیت” ضبط بعد از شناسایی حرکت ” وارد بازار شدند که استفاده از دوربین مداربسته را در این کشور بسیار بیشتر کرد.تا قبل از آن،دستگاه های ضبط تصاویر تا حد زیادی از نظر میزان حجم ذخیره و قابلیت ها بسیار محدود بود.از نیمه دوم سال ۱۹۹۰ پلیس دوربین های زیادی را در سطح شهره به خصوص مراکز عمومی،مدارس و پروژه های ساختمانی نصب کرد.

در انگلستان نیز استفاده از دوربین های مداربسته بسیار متداول شد. شهر ” نورفولک ” انکلستان نخستین مکانی در این کشور بود که دوربین در آن نصب شدند.

به طور کلی در دهه میلادی  بین ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۰ استفاده از دوربین های مداربسته در بسیاری از کشور ها رواج یافت.

AHD%20Car%20Park%20Daytime1AHD%20Car%20Park%20Camera%20Night1

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?