دوربین های مداربسته آی پی تحت شبکه

دوربین های مداربسته IP نسل جدید دوربین های مداربسته هستند. امروزه بازارهای جهانی تمایل زیادی به دوربین مداربسته های دیجیتال نشان داده است. این دوربین ها همانگونه که از نامشان پیداست از امواج کاملا دیجیتال برای تحلیل و ارسال داده های تصویر و صدا استفاده می کنند.یعنی برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ،این دوربین ها از همان ابتدای دریافت تصاویر امواج را دیجیتال می کنند.ضمن بکارگیری از امواج دیجیتال،آنها تحت بستر شبکه کنترل و مرتبط می شوند.هر دوربین آی پی همانند یک وسیله در شبکه عمل می کنند و به وسیله شناسه شبکه IP ودر قالب الگوها و قوانین شبکه به مرکز کنترل متصل می گردد.

مزایای دوربین های آی پی:

کیفیت بالای تمام دیجیتال

-امکان استفاده بهینه از کابل های ارتباطی

-امکان ارتباط بیسیم با امنیت و کیفیت بالا

-امکان ارسال همزمان تصویر، صدا و برق در بستر شبکه

معایب دوربین های آی پی:

-قیمت بالای دوربین ها

-محدودیت پهنای باند

دوربین های مداربسته تحت شبکه ارتباط نزدیکی با شبکه جهانی اینترنت دارند.می توانند از شبکه داخلی به شبکه اینترنت متصل شوند و یا حتی مستقل از شبکه داخلی به اینترنت مرتبط شده و از ان طریق کنترل شوند.

برای ضبط تصاویر آنها دیگر نیازی به DVR نیست بلکه یک دستگاه که تنها ارتباط شبکه ای ایجاد کرده و داده های دوربین های آی پی را ذخیره کند کافی است.به همین دلیل مفوم ضبط دیجیتال جای خود را به مفهوم کاربردی تر ضبط شبکه می دهد. دستگاه ضبط تصاویر دیجیتال NVR بدین منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

دوربین های مداربسته IP در پروژه های بزرگ بهینه سازی سیستم یک امتیاز محسوب می شود.اینکه چگونه تصاویر با حداقل کابل ارتباطی و با بالاترین کیفیت ممکن به مرکز نظارتی منتقل می شود تنها از سیستم های تحت بستر شبکه بر می آید.امروزه یکی از دقدقه های مردم،عدم تمایل به وجود هرگونه سیم ارتباطی است.به همین دلیل است که شرکت های جهان تمام تلاش خود را بر ارتباطات بیسیم متمرکز می کنند.در سیستم های مداربسته آنجا که نیاز به کابل ارتباطی است دوربین های تحت شبکه می توانند با ارتباط سری و شبکه ای از افزایش تعداد سیم جلوگیری کنند.حال آنکه در بسیاری از مواقع در دوربین های شبکه می توان از ارتباط کاملا بی سیم استفاده کرد.

ارتباط دوربین های مداربسته بیسیم از طریق IP بسیار مطمئن تر و امن تر است.برخلاف دوربین های مداربسته آنالوگ که نگرانی است ربوده شدن تصاویر توسط هرفرد مبتدی دریافت امواج آنالوگ وجود داشت در سیستم های بستر شبکه امکان کدگذاری امنیت بالایی را برای آن فراهم می کند.ضمن اینکه ارتباط بیسیم دیجیتال و تحت شبکه بدون افت کیفیت تصویر و صداست و امواج نویز بر کیفیت بی تاثیر است.

بحث دوربین های مداربسته تحت شبکه آی پی همسان با بحث بر شبکه های کامپیوتری بسیار گسترده و پیچیده است.اما ارتباط شبکه  با دوربین های مداربسته آی پی هر پیشرفت مرتبط با شبکه را نیز بر دوربین ها لحاظ می کند.

از آن جمله می توان به یکی از آخرین پیشرفت های شبکه یعنی Power Over Ethernet یا به اختصار POE اشاره کرد که این قابلیت دوربین های آی پی را نیز شامل شده است.

POE برق را در بستر شبکه می فرستد و از کابل برق جداگانه  فاکتور می گیرد.در واقع دوربین های مداربسته IP با قابلیت POE تصویر،صدا و برق را تنها از طریق همان کابل شبکه منتقل می کنند.که این یک مزیت برای سیستم های تحت شبکه بشمار می رود.

تعریفی از دوربین های IP Camera

مزایای استفاده از دوربین های شبکه و تجهیزات آن بر تمامی کاربرانی که با این سیستم کار می کنند آشکار هست، تا حدی که مراکزی  که از امکانات بی شمار این سیستم بهره مند شوند.شما در نظر داشته باشید که برای کنترل قسمت هایی از یک مجموعه نیازمند به این هستید که اپراتورهای جداگانه انتخاب کنید طوری که هر اپراتور قسمتی از این مجموعه را کنترل کند.در این سیستم مدیریت به آسانی این کار را انجام می دهد و در پایان هر فرد فقط قسمتی که به او س۷رده شده است را کنترل می کند و به بخش های دیگر نمی تواند دسترسی داشته باشد. با این مقدمه به سراغ گفته های دیگر از IP می رویم. منظور از تجهیزات شبکه بیشتر مبدل هایی هستند که کار تبدیل آنالوگ به دیجیتال یا انتقال داده ها به کامپیوتر را به عهده دارند. کل کار کنترل تجهیزات IP را یک نرم افزار قدرتمند و بسیار کاربردی انجام می دهد. این خود به حفاظت فیزیکی و حجم دستگاه ها و رک های تولید شده توسط سیستم آنالوگ کمک می کند.مدیریت هر کجا باشد می تواند دستوراتی منتقل و یا نقض کند و دیگر نیاز به جابجا شدن دستگاهها و تجهیزات در سیستم دیجیتال نمی باشد و تمامی فرمانها در شبکه می باشند.انتقال تصویر خود بخش مهمی از این صنعت است طوری که در ایرن با خطوط اینترنتی پایین هم مدیران می توانند در نبود خود فرد در هر کجا که هستند مرکز خود را کنترل نمایند. در این راه سیستم دیجیتال  کمک شایانی به مدیریت دارد،چون تعداد دوربین های مداربسته زیاد می باشد حجم داده ها برای سیستم آنالوگ بسیار زیاد هست تا جایی که امکان انتقال تصویر در بسیاری از موارد امکان پذیر نمیباشد ولی در سیستم دیجیتال این مشکل به ظور کامل حل شده است.مدیران از انتقال تصویر به خوبی استفاده میکنند ودستورات خود را از طریق اینترنت به راحتی منتقل می نمایند. از دیگر مزایای این سیستم باید گفت هزینه تعمیر و نگهداری آن نسبت به سیستم آنالوگ بسیار پایین تر می باشد و قیمت این سیستم با مقایسه با سیستم آنالوگ بالاتر و اما اقتصادی تر می باشد. در مقایسه هزینه سیم و کابل  این سیستم دیجیتال است که هزینه خیلی پایین تری نسبت به آنالوگ داراست.در مورد چگونگی اتصالات این سیستم باید گفت دوربین های مداربسته دیجیتال را با یک کابل شبکه به یک دستگاه سوئیچ متصل می کنیم و دستگاه سوئیچ را هم با یک کابل شبکه به کامپیوتر وصل میکنیم.دستگاه سوئیچی که برای دوربین های مداربسته انتخاب می شود به تعداد دوربین ها بستگی دارد که شما در این سیستم استفاده می کنید.هزینه این سوئیج ها بسیار پایین است و تنها هزینه ای که بیشتر از سیستم آنالوگ پرداخت می کنید هزینه تهیه دوربین تحت شبکه است که در حقیقت دو برابر دوربین آنالوگ می باشد واین را هم در نظر بگیرید که هزینه سیم و کابل کمتری دارد و هزینه دستگاه DVR را هم نمی پردازید و از امکانات شبکه هم بهره مند خواهید بود.

برخی از ویژگی دوربین های IP Based:

IP66/67:

۱-مقاوم در برابر باران و گرد وغبار،محافظ دوربین اجازه استفاده از آن را در محیط های خیلی سرد و یا گرم می دهد. در محیط های بسیار گرم یا سرد از جمله در کویر و یا آب و هوای برفی،برای اطمینان از عملکرد ثابت دوربین در Housing ساخته شده(جعبه محافظ) به بخاری و فن نیاز خواهد بود.به طور کلی این محافظ باید حداقل دارای امتیاز IP66 برای فراهم آوردن حفاظت کافی برای اجزای دوربین باشد.

فیلتر مادون قرمز(IR-CUT Filter):

یک شاتر مکانیکی که بین لنز و سنسور تصویر قرار می گیرد که توسط موتور و یا آهنربای مغناطیسی کنترل می شود.زمانی که کلید آن خاموش است نور مادون قرمز را مسدود می کند و اجازه می دهد تا فقط نور مرئی را از خود دهد و وقتی که کلید آن خاموش است نور مادون قرمز عبور می کند و تصاویر در مد سیاه و سفید که به نور مادون قرمز حساس تر هستند می روند.

Tamper Detection:

قابلیتی که می تواند روی دوربین را تشخیص داده و با آلارم دادن واکنش نشان دهد.دستکاری هایی مانند تغییر جهت دوربین(Redirection)،نا متمرکز کردن(defocused)،مسدود کردن جلوی دوربین(Blocked) و یا رنگ اسپری کردن(Spray Printed) این قابلیت اجازه نصب این دوربین ها را در مکان های مستعدی مانند زندان ها و ایستگاه های حمل و نقل و … می دهد.

Power Over Ethernet:

دوربین های شبکه معمولی نیاز به یک کابل برق برای تامین برق و یک اترنت برای انتقال داده ها دارند.POE توسط اساندارد ۸۰۲٫۳f توسعه داده شده است که اجازه می دهد تامین برق توسط همان کابل اترنت ضورت بگیرد و بنابراین استفاده از کابل های برق حذف می شود.با اتصال یک دوربینی که POE را پشتیبانی می کند به یک سوئیچی با POE نیازی به کابل های برق اضافه نخواهند شد.

فشرده سازی MPEG،H264:

H264 نرخ فشرده سازی بالاتری را دارد و می تواند پهنای باند را بیشتر کاهش بدهد.ولی هنگام فشرده سازی و خارج کردن از حالت  فشرده سازی نیاز به فریم های کلیدی و متوالی قبلی دارد.H264 روش های فشرده سازی کارآمدتر با حرکت جستجو و پیش بینی دقیق تر را فراهم می کند.

WDR تکنولوژی:

در هنگام فیم برداری در شرایطی که نور زمینه زیاد است یا تابش خیره کننده ای وجود دارد که اغلب در اطراف ورودی ساختمان ها،در دستگاه های خودپرداز و یا کنار پنجره است به کار می آید.در هر دو منطقه تاریک و روشن جزئیات از دست می روند.با افزایش تکنولوژی WDR نور نا متعادل جبران می شود و جزئیات در سراسر میدان دید برای شناسایی تصویر نشان داده می شود.

Motion Detection:

برای  ضبط تصاویر بر اساس شناسایی حرکت در تصویر

َAlarm Trigger:

ویژگی اصلی این قابلیت شناسایی حرکت در تصویر می باشد.بدین صورت که در یک تصویر ثابت اگر  یک شی و یا یک انسان اقدام به حرکت نماید آن را شناسایی میکند و می توان رویدادی را برای آن انتخاب نمود تا در زمان شناسایی حرکت عملی را انجام دهد.برای مثال اینکه اگر شخصی وارد این منطقه شد یا شئ به آنجا ورود پیدا کردآژیر خطر به صدا در بیاید یا عکس العمل دیگری نشان دهد.

Alarm Trigger قادر است تا از طریق ضبط ویدیویی وعکس .رفتن از صحنه مشکوک آن وقایع را ذخیره کند.

قادر است با پخش کردن صدایی از طریق کامپیوتر به عنوان آژیر خطر از اتفاق ناگواری که در شرف وقوع است آگاه است. قادر به فرستادن تصاویر و فیلم های گرفته شده از طریق ایمیل برای کارفرمای خود است و همینطور می تواند فیلم را از طریق FTP نیز ارسال کرد.

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?