رک چیست؟

در اصل رک محافظ محفظه ای است که سرور ، متعلقات شبکه و یا دستگاه دی وی آر که مخصوص دوربین مداربسته می باشد در آن قرار می گیرد و با توجه به ساختمان رک هم از سرور محافظت میکند و هم جهت تهویه مطبوع و هم جهت جلوگیری از صدمات فیزیکی از جمله ضربه و فشار وکارایی بهتر تجهیزات آن را در خود جای می دهد.

معرفی انواع رک:

رک های دیواری:

رک های دیواری معمولا دارای ارتفاع های ۵،۶،۷،۹ یونیت هستند.یونیت واحد سنجش ارتفاع رک است ومعادل ۵٫۴۳ میلی متر می باشد.عمق این رک ها نیز متفاوت است.عمق آنها میتواند ۳۵،۴۵ یا ۶۰ سانتیمتر باشد.کید رک برای قرارگیری سوئیچ های کوچک غیر رکمونت برروی دیوار استفاده می شود و عمق آن فقط ۲۹ سانتیمتر است. رک های ۹ یونیت از تنوع بیشتری برخوردارند و پنل های بغل از آن ها کاملا باز می شود و امکان دسترسی به رک را از بغل فراهم میکند. برخی نیز امکان چرخش تا ۱۰۰ درجه را داسته و امکان دسترسی به پشت رک را برای کاربر فراهم می آورد.نوع مذکور جهت سوئیچ هایی که ماژول پشت دارند و یا برای نصب راحت دستگاه دی وی آر استفاده می شود.

امکان نصب پاور یونیت های ۳ و ۴ پورت و فن ۱۲ سانتی متری نیز برروی رک های دیواری وجود دارد.

رک های ایستاده:

رک های ایستاده استاندارد معمولا جهت قرارگیری در مرکز شبکه انتخاب می شوند.در این رک ها انواع پچ پنل،سوئیچ،سرور،یو پی اس،دزدگیر اماکن،دستگاه دی وی آر دوربین مداربسته و سایر قطعات رکمونت ۱۹ اینچی را برای مدیریت اسانتر یکجا جمع می نمایند. از بالا و پایین، ورودی برای انواع کابل دارند. همچنین از ۴ طرف باز می شوند،ارتفاع این رک ها می تواند ۱۶،۲۱،۲۸،۳۶،۴۰ و ۴۴ یونیت باشد و با عنق های ۶۰،۸۰ و ۱۰۰ سانتی متر و بیشتر تولید می شوند. دارای درب های شیشه ای یا تلقی فریم دار هستند. امکان نصب ۱ تا ۴ فن درون این رک ها وجود دارد و به طور پیش فرض دارای فقط یک فن می باشند.پاور ماژول های ۸ پورت و ۹ پورت افقی درون این رک ها نصب می شود و نسبت به ارتفاع رک می توان پاور ماژول های عمودی نیز نصب کرد.

متعلقات رک:

پچ پنل:

پچ پنل قطعه ای مستطیل شکل است که روی آن تعداد مشخصی پورت شبکه وجود دارد مثلا ۲۴ پورت،۴۸ پورتو… در هنگام کابل کشی در هر قسمت از ساختمان چندین سوکت شبکه قرار می گیرد که ممکن است فعلا بلا استفاده باشند و کاربری از طریق آن ها به شبکه متصل نباشند اما باید این امکان باشد تا در هنگام افزایش کاربر این سوکت ها را وارد مدارشبکه کرد لذا متخصصان کابل کشی برای حل این مشکل از پچ پنل استفاده می کنند یعنی تمام کابل هایی که به سوکت ها متصل هستند را در یک نقطه که مرکز قرارگیری رک می باشد جمع آوری میکنند و آنها را وارد پچ پنل کرده و شماره گذاری میکنند تا در صورت لزوم هر سوکتی را که میخواهند با یک کابل کوچک شبکه به سوئیچ متصل کنند.

کیس رکمونت:

چنانچه مایلید سروری مخصوص نصب در رک داشته باشید می توانید کیس رکمونت های ۳ یونیت یا ۴ یونیت انتخاب کنید.این کیس ها با پاورهای ۴۰۰ وات عرضه می شوند دارای درب قفل دار و فیلتر جلوگیری از ورود غبار به درون کیس هستند و علت نوع طراحی حجم کمی از فضای رک را اشغال می کنند.فن نصب شده در درون این کیس فن ۱۲*۱۲ سانتی متر میباشد.

طبقه ثابت رک:

طبقه های ثابت رک به سه نوع یک یونیت،دو یونیت و تخت تقسیم می شوند.طبقه های یک یونیت که فقط در جلو رک پیچ می شوند برای قرار گیری تجهیزات سبک در رک استفاده می شوند و طبقه های ۲ یونیت برای تجهیزات با وزن متوسط. بر روی طبقه های تخت ثابت که در چهار طرف رک پیج می شوند می توان وزن های سنگینی مثل سرورهای تاور،مونیتور،یو پی اس و… قرار داد.طبقه های ثابت تخت نسبت به نوع رک دارای عمق های ۶۰،۸۰ و ۱۰۰ سانتی متری هستند.

طبقه متحرک رک:

جهت قرارگیری کی برد و موس درون رک کاربرد دارد.هنگامی که درب رک را باز میکنید به صورت کشویی جلو می آید و با قرار گرفتن صندلی در زیر آن سرپرست شبکه می تواند مانند یک میز از آن استفاده کند.متناسب با نوع رک با کشوهای  متفاوت ۶۰،۸۰ و ۱۰۰ سانتی متری ارائه می شود.

فریم مانیتور:

در جلو مانیتور روی آداپتورهای جلو رک نصب می شودو مونیتور را با سایر تجهیزات درون رک هماهنگ می کند.برای مونیتورهای ۱۴،۱۵،۱۷ اینچ مناسب می باشد.

حرارت سنج دیجیتالی:

حرارت سنج ها دمای رک را مرتبا اندازه گیری نموده و بر روی نشانگرهای دیجیتالی خود نمایش می دهند. این حرارت سنج ها دارای حافظه بوده و در صورت رسیدن دما به مقداری که سرپرست شبکه تعیین می کند فن های رک را روشن می نمایند.در دو نوع ایرانی با اندازه ۲ یونیت و خارجی با اندازه یک یونیت ارائه می شود. به طور معمول در بالاترین قسمت رک نصب می شود.

ترمینال پاور یا پاور ماژول:

دستگاه های نصب شده درون رک نیاز به الکتریسیته دارند. عمل توزیع برق در رک توسط ترمینال پاور انجام می شود و تنها کابل برقی که از رک حارج می شود کابل ترمینال پاور است. این ترمینال پاور ها دارای ارت هستند که بهتر است سیم ارت آن حتما به زمین الکتریکی وصل شود.پریزهای درون آن طرح لگراند فرنسه می باشد و دارای کیفیت قابل قبولی است.انواع ۳ پورت و ۴پورت آن برای رک های دیواری و ۸ پورت و ۹ پورت آن برای رک های ایستاده بکار می رود.پاورهای ۸ پورتی دارای کلید نئون دار جهت روشن و خاموش کردن فن رک هستند.انواع ایستاده آن هم با پورت های بیشتر موجود است که به نسبت ارتفاع رک می توان آنرا بکار گرفت.

بلانک پنل:

صفحه های محافظی می باشند که به جهت جلوگیری از دسترسی به تجهیزات حساس نصب شده در داخل رک جهت ایمنی بیشتر در جلوی آن نصب میگردند.این بلانک پنل ها در انواع ۱،۲،۳ و ۴ یونیت عرضه می شوند.

فن رک:

فن ۱۲*۱۲ سانتی متر که با ولتاژ ۲۲۰ ولت کار میکند و در قسمت فوقانی رک ها نصب می شود. دو نوع بوشی با کیفیت پایین تر و عمر کوتاهتر و بلبرینگی با دوام بیشتر و قیمت بالاتر در بازار وجود دارد. بدنه این فن ها می تواند پلاستیک و یا فلزی باشد.اگر فن را با دست بچرخانید چنانچه مدت زیادی بچرخد و بعد از حرکت باز ایستد بلبرینگی و در غیر این صورت بوشی می باشد.همچنین پروانه فن بلبرینگی را چنانچه به داخل فن فشار دهید با حرکت ارتجاعی به عقی باز میگردد.

قفل ریتال:

بر روی درب رک های ایستاده نصب می شود.شیشه رک برای این منظور باید در محل قفل برش خاصی بخورد.در مجموع قفل های محکم و با کیفیتی است و بسیار بهتر از قفل های شیشه ای معمولی عمل میکند.

پیچ و مهره ه رک:

این پیچ و مهره ها و واشرها از نوع آبکاری گالوانیزه می باشند که کیفیت پوشش آن ها با آزمایشات Salt S تست و کنترل میگردد و در هر بسته ۵۰ سری کامل از این پیچ و مهره ها وجود دارد.مهره های مذکور درون شکاف آداپتور های رک در محل دلخواه قرار میگیرند و نیاز به نگهداشته شدن توسط آچار هنگام بستن پیچ ندارند.واشرهای پلاستیکی سفید که زیر پیچ ها قرار میگیرند زیبایی خاصی به نمای رک می بخشند.

چرخ رک:

در هر رک ایستاده ۴ چرخ برای جابجایی و حرکت راحتر می توان نصب کرد.چرخ های جلو معمولا دارای استوپ نگه دارنده برای ثابت کردن رک در محل نهایی هستند.این چرخ ها در ۳ سایز کوچک،متوسط و بزرگ عرضه می شوند.

لایت پنل:

لامپ فلورسنت که در بالای رک جهت روشنایی داخل رک نصب می شود.در هنگام قطع برق توسط UPS درون رک روشن می شود و کمک بزرگی برای سرپرست شبکه محسوب می گردد.این لایت پنل ها یک یونیت فضا اشغال نموده و دارای کلید روشن و خاموش برای خود هستند.

LCD پنل:

با این پنل بازشو می توان موس،مانیتور و کی برد را فقط با صرف فضای ۲ یونیت درون رک قرار داد.دارای لولای آبکاری شده خارجی و در مجموع ظاهری بسیار شیک به رک می بخشد.

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?