کابل شبکه

امروزه از کابل های مختلفی در شبکه ها استفاده می گردد .نوع و  سیستم کابل کشی استفاده شده در یک شبکه بسیار حائز اهمیت است . در صورتی که قصد داشتن شبکه ای را داریم که دارای حداقل مشکلات باشد و بتواند با استفاده مفید از پهنای باند به درستی خدمات خود را در اختیار کاربران قرار دهد می بایست از یک سیستم کابلینگ مناسب ، استفاده گردد . در زمان طراحی یک شبکه می بایست با رعایت مجموعه قوانین موجود در خصوص سیستم کابلینگ، شبکه ای با حداقل مشکلات را طراحی نمود .با این که استفاده از شبکه های بدون کابل نیز در ابعاد وسیعی گسترش یافته است ، ولی هنوز بیش از ۹۵ درصد سازمان ها و موسسات از سیستم های شبکه ای مبتنی بر کابل، استفاده می نمایند .

ایده مبادله اطلاعات به صورت دیجیتال ، تفکری جدید در عصر حاضر محسوب می گردد. درسال ۱۸۴۴ فردی با نام “ساموئل مورس” ، یک پیام را  از Washington D.C به Baltimore و با استفاده از اختراع جدید خود (تلگراف)، ارسال نمود . با این که از آن موقع زمانی زیادی گذشته است و ما امروزه شاهد شبکه های کامپیوتری بزرگ و در عین حال پیچیده ای می باشیم ولی می توان ادعا نمود که اصول کار ، همان اصول و مفاهیم گذشته است .

کدهای مورس ، نوع خاصی از سیستم باینری می باشند  که از نقطه و خط فاصله با ترکیبات متفاوت به منظور ارائه حروف و اعداد ، استفاده می نماید . شبکه های مدرن داده از یک و صفر ، استفاده می نمایند . بزگترین تفاوت موجود بین سیستم های مدرن مبادله اطلاعات و سیستم پیشنهادی “مورس ” ، سرعت مبادله اطلاعات در آنان است.تلگراف های اواسط قرن ۱۹ ، قادر به ارسال چهار تا پنج نقطه و یا خط فاصله در هر ثانیه بودند ، در حالی که هم اینک کامپیوترها  با سرعتی معادل یک گیگابیت در ثانیه  با یکدیگر ارتباط برقرار می نمایند (ارسال  ۱،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ صفر و یا یک در هر ثانیه.

تلگراف و تله تایپ رایتر ، پیشگام  مبادله داده می باشند . در طی سی و پنج سال اخیر همه چیز با سرعت بالا و غیرقابل تصوری تغییر نموده است. ضرورت ارتباط کامپیوترها با یکدیگر و  با سرعت بالا ، مهمترین علل پیاده سازی تجهیزات شبکه ای سریع ، کابل هائی با مشخصات بالا و سخت افزارهای ارتباطی پیشرفته است .

پیاده سازی تکنولوژی های جدید شبکه :

اترنت در سال ۱۹۷۰ توسط شرکت زیراکس و در مرکز تحقیقاتPalo Alto در کالیفرنیا پیاده سازی گردید . در سال ۱۹۷۹ شرکت هایDEC و اینتل با پیوستن به زیراکس ،  سیستم اترنت را برای استفاده عموم ، استاندارد نمودند . اولین مشخصه استاندارد در سال ۱۹۸۰ توسط سه شرکت فوق و با نام Ethernet Blue Book ارائه گردید . ( استاندارد DIX ) .

اترنت یک سیستم ده مگابیت در ثانیه است ( ده میلیون صفر و یا یک در ثانیه)  که از یک کابل کواکسیال بزرگ  به عنوان ستون فقرات و  کابل های کواکسیال کوتاه  در فواصل ۵ / ۲ متر به منظور ایستگاههای کاری استفاده می نماید . کابل کواکسیالی که به عنوان ستون فقرات استفاده می گردد ،Thick Ethernet و یا۱۰Basee5 نامیده می شود که در آن  ۱۰ به سرعت انتقال اطلاعات در شبکه اشاره داشته ( ۱۰ مگابیت در ثانیه ) و واژهBase نشاندهنده سیستمBase band است . در سیستم فوق ، از تمامی پهنای باند به منظور انتقال اطلاعات استفاده می گردد . درBroad band به منظور استفاده همزمان ، پهنای باند به کانال های متعددی تقسیم می گردد . عدد ۵ نیز شکل خلاصه شده ای برای نشان دادن حداکثر طول کابلی است که می توان استفاده نمود ( در این مورد خاص ۵۰۰ متر) .

موسسهIEEE در سال ۱۹۸۳ نسخه رسمی استاندارد اترنت را با نامIEEE 802.3  و در سال ۱۹۸۵ ، نسخه شماره دو را با نامIEEE 802.3a ارائه نمود . این نسخه با نامThin Ethernet  و یا۱۰Base2  معروف گردید.

حداکثر طول کابل ۱۸۵ متر می باشد و عدد ۲ نشاندهنده این موضوع است که طول کابل می تواند تا مرز ۲۰۰ متر نیز برسد از سال ۱۹۸۳ تاکنون ، استانداردهای متفاوتی ارائه شده است که یکی از اهداف مهم آنان ، تامین پهنای باند مناسب به منظور انتقال اطلاعات است . ما امروزه شاهد رسیدن به مرز گیگابیت در شبکه های کامپیوتری می باشیم .

.

امروزه سه گروه از کابل ها،در ایجاد شبکه مطرح هستند:

Cableکابل های کواکسیال زمانی بیشترین مصرف را در میان کابل های موجود در شبکه داشت.چند دلیل اصلی برای استفاده زیاد از این نوع کابل وجود دارد:

۱-قیمت ارزان آن

۲-سبکی و انعطاف پذیری

۳-این نوع کابل به نسبت زیادی در برابر سیگنا های مداخله گر مقاومت مینماید.

۴-مسافت بیشتری را بین دستگاه های موجود در شبکه،نسبت به کابل UTP پشتیبانی می نماید.

در شکل زیر ساختار کابل کواکسیال مشاهده می شود.

coaxial۱)ِConducying Core یا هسته مرکزی که معمولا از یک رشته سیم جامد مسی تشکیل می گردد.

۲)Insulation یا عایق ک معمولا از جنس PVC یا تفلون است.

۳) Copper Wire Mesh که از سیم های بافته شده تشکیل می شود و کار آن جمع آوری امواج الکترومغناطیسی است.

۴)Jacket که جنس آن اغلب از پلاستیک بوده و نگهدارنده خارجی سیم در برابر خطرات فیزیکی است.

کابل کواکسیال به دو دسته تقسیم می شود:

۱-Thin Net: کابلی است بسیار سبک،انعطاف پذیر و ارزان قیمت،قطر سیم در آن ۶ میلی متر معادل ۰٫۲۵ اینچ است.مقدار مسیری که توسط آن پشتیبانی می شود ۱۸۵ متر است.

۲-Thick Net: این کابل تقریبا قطری ۲ برابر Thin Net دارد.کابل مذکور،پوشش محافظی را(علاوه بر محافظ خود) داراست که از جنس پلاستیک بوده و بخار را از هسته مرکزی دور می سازد.

رایج ترین نوع اتصال دهنده(Connector) مورد استفاده در کابل کواکسیال،بی ان سی BNC می باشد.انواع مختلفی از سازگارکننده ها برای بی ان سی ها وجود دارند،شامل:برل کانکتور(Barrel Connector)،T Connector و Terminator.

در شبکه هایی با توپولوژی اتوبوسی از کابل Coaxial استفاده می شود.شکل زیر نمونه استفاده از این نوع کابل در شبکه اتوبوسی است:thin thickاستفاده از کابل کواکسیال در شبکه اتوبوسی

باید دانست که از عبارت هایی مانند “Base510” برای توضیح اینکه چه کابلی در ساخت شبکه بکار رفته استفاده میگردد.عبارت مذکور بدان معناست که از کابل کواکسیال و از نوع Thicknet استفاده شده،علاوه بر آن روش انتقال در این شبکه Baseband و سرعت انتقال ۱۰ مگابیت در ثانیه است.

در طراحی شبکه معمولا از کابل های Twisted Pair استفاده میگردد.قیمت آن ارزان بوده و از نمونه های آن میتوان به کابل تلفن اشاره کرد.این نوع کابل که از چهار جفت سیم بهم تابیده تشکیل میگردد،خود به دو دسته تقسیم می شود:

۱-UTP (Unshielded Twisted Pair):کابل ارزان قیمتی است که نصب آسانی دارد و برای شبکه های LAN سیم بسیار مناسبی است،همچنین نسبت به نوع دوم کم وزن تر و انعطاف پذیرتر است. مقدار سرعت دیتای عبوری از آن ۴ مگابیت تا ۱۰۰ مگابیت در ثانیه می باشد. این کابل می تواند تا مسافت حدودا ۱۰۰ متر یا ۳۲۸ فوت را بدون افت سیگنال انتقال دهد.کابل مذکور نسبت به تداخل امواج الکترومغناطیس (Electrical Magnetic Inteference) حساسیت بسیار بالایی دارد و در نتیجه در مکان های دارای امواج الکترومغناطیس،امکان استفاده از آن وجود ندارد.

در سیم تلفن که خود نوعی از این کابل است از اتصال دهنده RJ11 استفاده می شود،اما در کابل شبکه اتصال دهنده ای با شماره RJ45 بکار می رود که دارای هشت مکان برای هشت رشته سیم است. UTP دارای پنج طبقه مختلف است(که البته امروزه CAT6,CAT7  هم اضافه شده است):

CAT 1 یا نوع اول کابل کابل UTP برای انتقال صدا بکار می رود، اما CAT2 تا CAT5 برای انتقال دیتا در شبکه های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند و سرعت انتقال در آنها به ترتیب عبارتست از: ۴ مگابیت در ثانیه،۱۰ مگابیت در ثانیه،۱۶ مگابیت و ۱۰۰ مگابیت در ثانیه،برای شبکه های کوچک و خانگی استفاده از کابل CAT 3 توصیه می شود.

Shielded Twisted Pair(STP):در این کابل سیم های انتقال دیتا مانند UTP هشت سیم و یا چهار جفت دوتایی هستند.باید دانست که تفاوت آن با UTP در این است که پوسته ای به دور آن پیچیده شده که از اثر گذاری امواج بر روی دیتا جلوگیری میکند.از لحاظ قیمت،این کابل از UTPگرانتر و از فیبر نوری ارزان تر است.

مقدار مسافتی که کابل بدون افت سیگنال طی میکند برابر با ۵۰۰ متر معادل ۱۶۴۰ فوت است.در شبکه های با توپولوژی اتوبوسی و حلقه ای از دو نوع اخیر استفاده میشود. گفته شد که در این نوع کابل،۴ جفت سیم بهم تابیده بکار می رود که از دو جفت آن یکی برای فرستادن اطلاعات و دیگری برای دریافت اطلاعات عمل می کنند.

در شبکه هایی با نام اترنت سریع (Fast Ethernet) دو نوع کابل به چشم می خورد:

-Base TX100:یعنی شبکه ای که در آن از کابل UTP نوع CAT 5 استفاده شده و عملا دو جفت سیم در انتقال دیتا دخالت دارند (دو جفت دیگر بیکار می مانند)،سرعت در آن ۱۰۰ مگابیت در ثانیه و روش انتقال Baseband است.

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?