کارایی و فن آوری مورد استفاده در دوربین های امنیتی

کارایی دوربین ها
مهمترین انتظاراتی که از یک دوربین امنیتی می رود وضوح دوربین و میزان روشنایی تصاویر ارایه شده توسط آن است.منظور  از وضوح در واقع کمیتی است که نشان می دهد تصویری که توسط دوربین ارایه شده است تا چه مقدار شفاف و خوانا است.وضوح دارای دو شاخص افقی و عمودی است منظور از وضوح افقی تعداد خطوط سیاه و سفیدی عمودی است که با چشم به راحتی می تواند از تصویری که توسط دوربین تهیه شده است دیده می شود.دوربینی که در بحث امنیتی مورد استفاده قرار می گیرند دارای وضوح افقی بین ۳۳۰ تا ۴۸۰ می باشد،در صورتی که وضوح بالاتری مورد نیاز باشد،دوربین CCD با وضوح افقی بالاتر از ۶۰۰ خط باید مورد استفاده قرار گیرد.در مقابل منظور از وضوح عمودی تعداد حداکثر خطوط افقی است که می تواند دوربین برای تهیه تصویر از آن استفاده نماید.مقدار این وضوح با توجه به سیستم اسکن مورد استفاده(NTSC,SECAM,PAL) می تواند بین ۳۵۰ تا ۴۰۰ خط باشد.
حداقل میزان روشنایی تصاویر در واقع حداقل چگالی نوری است که از شی مورد نظر باید تابیده شود تا دوربین بتواند از آن تصویر مناسبی ارایه دهد.واحد سنجش روشنایی بر حسب لوکس است و هر لوکس در واقع میزان روشنایی یک متر مربع از سطحی است که شدت نوری برابر ۱ لومن بر آن تایید شود. به صورت تجربی می توان گفت که روشنایی یک لوکس میزان نوری است که از یک شمع در فاصله یک متری دیده می شود.

فناوری های مورد استفاده در دوربین های امنیتی
تصحیح نور پشتی:در صورتی که پنجره با منبع نوری پرقدرتی در زمینه تصویری که دوربین ارایه می دهد قرار گیرد تصحیح این نور در دوربین ممکن است باعث شود تا موضوعاتی که در مقابل این منبع نوری قرار گرفته اند بسیار تاریک و حتی غیر قابل تشخیص گردند.از این رو فناوری BLC در دوربین های مداربسته مجهز به این فناوری باعث می گردد تا اشیا مقابل منابع نوری با دقت کیفی و وضوح مناسب تولید شوند.

Dynamic Range Wide
در حالیکه فن آوری BLC باعث می شود تا اشیای تیره موجود در تصاویر واضح تر گردند فن آوری WDR در دوربین ها سبب می شود تا در صورتی که در محل تصاویر تیره و روشن داشته باشد وضوح هر یک از این اشیا متناسب با یکدیگر و به صورت کاملا مشخص از هم تشکیل گردد.

تقویت کردن تصویر:Image Enhancer
این فن آوری سبب می شود تا در تصاویر تولید شده لبه های اشیا مشخص تر شوند و در تصاویر ارایه شده اشیا کاملا متمایز از یکدیگر به نظر آیند.

بالانس سفیدی تصویر:
در صورتی که شعله یک شمع را در مقابل یک دوربین ببینیم مشاهده می شود که نقاط سفید رنگ شعله به صورت آبی کم رنگ و نقاط کم دماتر در شعله به رنگ زرد مایل به قرمز دیده می شود در صورتی که در واقعیت این گونه نیست و یا زمانی که رنگ لباس  های اشخاص در دوربین مشاهده شود دیده می شود که رنگ آنها در محیط درون اتاق با محیط خارج از اتاق که نور بیشتری در آن است تفاوت پیدا می کند اما در چشم انسان این اتفاق نمی افتد.دلیل این امر این است که چشم انسان رنگ سفید موجود در محیط را متناسب با درجه حرارت آن رنگ احساس می کند و بقیه رنگ ها را با توجه به درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط تشخیص می دهد.این فناوری در دوربین های مداربسته مجهز به AWB استفاده می شوند باعث رفع این مشکل در تصاویر به دست آمده از دوربین می گردد و تصاویر با رنگ های واقعی تری متناسب با درجه حرارت رنگ سفید موجود در محیط می دهد.

تصحیح اتوماتیک سیگنال
این فن آوری باعث می شود که سیگنال ورودی در صورتی که به طور ناگهانی افزایش و یا کاهش یابد این مقدار تغییر ناگهانی را از بین برده و به سیگنال اولیه قبل از تغییر تنظیم کند.البته باید توجه داشت که این امر باعث می شود در شرایط نوری پایین،بر روی تصاویر به دست آمده نویز ایجاد گردد.

تصحیح اتوماتیک حساسیت
این فن آوری در دوربین امنیتی باعث می گردد که میزان روشنایی به دست آمده از تصاویر تهیه شده توسط  دوربین در یک حد متعادل قرار گیرد این امر با کنترل سرعت شاتر دوربین تعیین می شود و با تغییر سرعت شاتر به جای تغییر در کوچک شدن یا بزرگ شدن لنز میزان نور ورودی را در متعادل قرار می دهد.این فن آوری AES در مناطقی که فرکانس برق منطقه ۵۰ هرتز باشد قابل استفاده نخواهد بود.

تصحیح لرزش
در مناطقی که مقدار فرکانس برق ۵۰ هرتز می باشد نور متصاعد شده از لامپ های فلورسنت و یا لامپ های جیوه ای باعث ایجاد پرش در تصاویر به دست آمده از دوربین می شود دلیل این امر هم در این است که سیکل فرکانس خاموش و روشن شدن لامپ در این مناطق هر ۱٫۵۰ ثانیه است و سرعت شاتر ۱٫۶۰ ثانیه و تولید ۶۰ فریم در ثانیه است از این رو در این مناطق در صورتی که سرعت شاتر را به ۱٫۱۲۰ افزایش دهیم این مشکل حل خواهد شد اگرچه این امر باعث می شود تا تصاویر به دست آمده مقداری تیره تر گردد.

تصحیح حداکثر حساسیت
این فن آوری باعث می شود تا سرعت شاتر کاهش یابد این امر زمانی مناسب است که بخواهیم از موضوع مورد نظر مدت زمان بیشتری تصویر داشته باشیم. اگرچه این عمل سبب از بین رفتن تعدادی از  فریم ها و یا ایجاد نویز در تصویر نیز می شود اما با ترکیب با فن آوری دید در روز و شب می تواند به صورت بهینه تری مورد استفاده قرار گیرد.

دید در شب
در صورتی که بخواهیم از منطقه ای تصویر داشته باشیم که میزان روشنایی در آن از یک لوکس کمتر باشد می توان فیلتر قطع اینفرارد را از مقابل CCD دوربین برداشت.در این صورت منبع ساطع کننده اینفرارد به عنوان منبع نوری برای دوربین به کار برده می شود و در نتیجه می توان در مناطق تیره نیز از اشیا تصویر داشت.البته استفاده از این فناوری باعث می شود که دوربین رنگی نیز در این شرایط کاری تصاویر مونوکروم تولید نماید.

فیلتر کردن نقاط خاص از دید دوربین
در هنگام تصویر گرفتن از مناطق خاص در صورتی که نیاز باشد تا بخش خاصی از مکان مورد نظر در محدوده مونیتورینگ دوربین قرار نگیرد مانند پنجره های ساختمان های اطراف می توان تا حداکثر ۴ بخش را توسط این فیلتر از مونیتور شدن توسط دوربین حذف کرد.این فن آوری بر روی دوربین متحرک و هنگام زوم کردن دوربین نیز قابل استفاده می باشد

۰ Comments

Leave a reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

CONTACT US

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Sending

© [در حال حاضر سال] IMENDID .com

Log in with your credentials

Forgot your details?